OFE czy ZUS, czyli jak stracimy naszą kasę

źródło: link

Wygląda na to, że w okolicach początku roku 2014 będziemy mieli wybór, cóż może to nie najlepsze określenie, poprawiam, będziemy mieli możliwość zatrzymania przerzucenia naszych oszczędności z OFE do ZUS. Chwila nieuwagi, czyli brak sprzeciwu i pieniążki pójdą do ZUS (to na razie jedna z opcji, ale widać spodobała się rządzącym). Sprawa jest prosta, budżet jest w tak głębokich tarapatach, że nie jest w stanie udźwignąć już dotowania ZUS będącego na stałej kroplówce z kasy państwa. Aby domek z kart nie rozleciał się już w przyszłym roku, a trochę później trzeba buchnąć kasę z OFE, co przyniesie krótkookresową ulgę budżetowi (ulga się skończy, jak rozda kasę z OFE na wypłatę bieżących świadczeń). Ogólnie bardzo zależy mi na opinii Czytelników, więc chciałbym abyście, zanim dojdziecie do końca tekstu, rozszerzyli sobie temat, jeśli tego jeszcze nie zrobiliście – do tego celu polecam tekst Prof. Rybińskiego Co zrobić, pozostać w OFE czy przejść do ZUS? .Pan Profesor jest świetnym blogerem i doskonale posiadł umiejętność trafnego i ciekawego porozumiewania się z szerokim gronem odbiorców, tekst warty polecenia. Swoją drogą muszę się zmobilizować do polemiki z jego wpisem o zakupie dla Polski okrętów podwodnych, gdyż tu zdarza mu się zajmować błędne stanowisko – muszę pamiętać o tym wpisie.

Do rzeczy OFE są już trupem, OFE nie będzie, rząd w taki sposób przeprowadzi „wybór”, gdzie chcemy żeby były nasze oszczędności, żeby lwia część wpadła do ZUS. Taki jest sens całej tej zmiany i nie po to ją ktoś przeprowadza, żeby większość została tam gdzie jest. To tak dla jasności. OFE mają swoje koszta i co niestety smutne mają kiepską rentowność, w sumie nieco lepszą niż typowy Polak na lokacie, ale jest źle. Obawiam się, że OFE zostaną koszta stałe, a znacząco ubędzie im środków do zarządzania. Prawdopodobne jest, że ich stopy zwrotu kapitału jeszcze bardziej spadną, o czym dowiemy się ka konferencji rządu, który na koniec doda „trza zlikwidować do końca”. Tym sposobem znów zdobędzie parę litrów kroplówki dla ZUS. Uczciwie pisząc, uważam, że tak właśnie wygląda plan wobec OFE i ich los jest przesądzony. Co zatem robić… to chyba bez znaczenia, chyba, że chodzi nam o manifest wolnościowy/polityczny czy jakikolwiek inny. Środki jakie teoretycznie mamy dostać od OFE będą tak niewielkie, że na wiele to nie wpłynie. Gdyby przy okazji tego transferu dać ludziom możliwość wolnego wyboru (to w demokracji niedopuszczalne) i możliwość wybrania zgromadzonych środków w gotówce mielibyśmy jasność. Zabrać ulokować samodzielnie w dowolny sposób i będzie to pewnie najrozsądniejsze. O wolności jednak możemy zapomnieć.

Wiem, że większość Czytelników spodziewa się na tym blogu opinii, żeby zostawić kasę w OFE, ale muszę Was zawieść. Uważam, że ta decyzja jest bez znaczenia, jeśli rząd przesunie środki do ZUS wszystkim, z wyjątkiem tych, którzy powiedzą „nie”, to nie powiem „nie”. Szkoda mi będzie czasu, na wysokości emerytury tego zapewne nie odczuję (o ile jej dożyję), bo OFE i tak znikną, a w międzyczasie mają duże szanse pogorszyć swoje wyniki finansowe. Wszystkich Tych, którzy zdecydują się pozostać w OFE bardzo szanuję, za podążanie niezgodne z prądem. Wszystkich tych, którzy pozostaną w OFE, żeby zaprotestować przeciwko zawłaszczaniu prywatnych pieniędzy przez rząd szanuję jeszcze bardziej. Najbardziej zaś szanuję tych, którzy postąpią w ten sposób żeby dołożyć cegiełkę do szybszego rozwalenia się ZUS. Ogółem każdą postawę na „nie” uważam za chwalebną. Ja osobiście swój prywatny wybór kieruję ku nie marnowaniu mojego czasu na swoje „nie”, a poświęcenie go na drogę ku finansowej niezależności.

Ciekaw jestem Waszych opinii, może ktoś przekona mnie do zmiany zdania. Sądzę, że wiele osób chciałoby zobaczyć jak zadecydują Czytelnicy bloga stąd ankieta, która być może pomoże komuś w podjęciu decyzji co zrobić. Udanej dyskusji.

Podczas zmiany w systemie emerytalnym...

 • pozostanę w OFE (49%, 343 Votes)
 • nie wiem (27%, 189 Votes)
 • przeniosę się do ZUS (24%, 169 Votes)

Total Voters: 701

Loading ... Loading ...

Ten wpis został opublikowany w kategorii Finanse i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

73 odpowiedzi na „OFE czy ZUS, czyli jak stracimy naszą kasę

 1. Kahzad pisze:

  Też planuję polemikę z jego wpisem nt. okrętów podwodnych 😀
  Temat ciekawy, jak widzę, nie tylko dla mnie.

 2. maky pisze:

  „Wiem, że większość Czytelników spodziewa się na tym blogu opinii, żeby zostawić kasę w OFE, ale muszę Was zawie(ź/ś)ć.”

  Zgadzam się. ZUS? OFE? To nie ma najmniejszego znaczenia.

 3. grzes pisze:

  Popieram maky.
  To naprawdę temat zastępczy i bez znaczenia.
  Każemy po przepracowaniu 35 lat należy się emerytura-ochłap.
  Dziś wylicza się średnią na 1300 zł.
  Za 10 lat to będzie 800 zł. dokładnie tyle będzie trzeba wydać na czynsz i świadczenia.
  Klasa rządząca bawi się za naszą kasę. Nas ma w d… .
  Żaden biały niebieski czy czerwony polityk tego nie zmieni.
  To k…. trzeba wysłać w kosmos. To jest jedyna i ostatnia szansa aby było normalnie.
  Ostatnio Walcowa przysłała mi wezwanie do zapłaty podatku od nieruchomości za boks , którym jestem najemcą.

  Pijanym urzędnikom pomyliło się.
  Zapomnieli że podatki płacą właściciele i dzierżawcy, nigdy najemcy. Ale ciśnienie mi podniosła i za to poleci. Ona i ta banda urzędasów nierobów.

 4. Thomh pisze:

  To jest bardzo ważne pytanie!
  Czy swoją pracą wolisz dotować bankierów czy polityków?

  Moim wyborem też będzie wstrzymanie się od głosu :)

 5. Bastek pisze:

  Ja tam powiem swoje „NIE!”. I tak – wiem – że to nie ma znaczenia, ale skoro nie ma znaczenia (a zakładam, że nie będzie to wielki wysiłek) to czemu tego „NIE!” nie powiedzieć? No chyba, że będę musiał napisać z 50 podań itp.

  Pozdrawiam wszystkich NIEzadowolonych. :)

 6. nikt pisze:

  Kapitalny komentarz mojego sąsiada do sytuacji: dwóch złodziei pobiło się o mój portfel. Nic dodać, nic ująć.
  Co do głosowania: na OFE mam kilka tysięcy złotych. Jestem poza systemem i mam nadzieję, że jakiś czas jeszcze zostanę :)

 7. Posadzka pisze:

  „Dam się przenieść” do ZUS. Taka decyzja ma jedną zaletę – na mojej kasie będą się paśli tylko urzędnicy państwowi, podczas gdy przy wyborze OFE jeszcze będę dodatkowo żywił swoją prowizją tłuste koty z OFE. Ale podobnie jak autor bloga uważam, że to jest bez znaczenia i jest to tylko moja manifestacja poglądów. Inna manifestacja niż pisze auto, ale jednak tylko manifestacja.

 8. grzes pisze:

  @Thomh
  To jest bardzo ważne pytanie!
  Czy swoją pracą wolisz dotować bankierów czy polityków?

  Czyli złodziejstwo w obu przypadkach.
  A czy ktoś pyta Cię o Twój wybór?
  Oni traktują Nas jak plebs i mają w d…. nasze zdanie.

  @GoldBlog
  Dziwie się Tobie, że chce Ci się wkładać czystą rękę do tego g…a się brudzić.

  Niech kradną łobuzy póki mogą.
  Szkoda AH nie dokończy roboty.

 9. złomiaŻ pisze:

  Jestem niewykształconym chamem i wypiąłem się na rząd i ZUS , pracuje na lewo . Na moim koncie w OFE ( do którego mnie wylosowali ) mam całe 200 pare złotych , raz pracowałem jakiś czas na jakąś umowę . Mam w głębokim poważaniu , czytaj w d….e ministra sami wiecie którego , Donalda , ZUSy o OFE . Skarbonka warzy już półtora kilo ……..

 10. andrewin pisze:

  Zgadzam sie – trwa ratowanie ‚teraz’ i jak to mowia amerykanie ‚kick the can down the road’. Oby do wyborow a po nas chocby potop.

  Co do OFE – byly chore – jak zwykle – moze ktos dobrze chcial a wyszlo jak zawsze. Z takimi ograniczeniami jakie zostaly narzucone nie mogly pomnazac skutecznie srodkow -wysokie prowizje, brak mozliwosci inwestowania za granica itd. Warto tez zapoznac sie z tym wpisem cynika

  http://dwagrosze.com/2013/08/poltora-miliona-zysku-na-pracownika.html

  ZUS jest jeszcze bardziej chorym tworem ktory ma jeden problem – demografia.

  Jaki mamy wybor? Na razie nie wiem i czekam jakie zmiany zaproponuje rzad.

  ZUS – nie zbankrutuje tylko nie tutaj jest problem. Co to za pociecha dla mnie jesli dostane z ZUSu marne grosze bo Panstwa na wiecej nie bedzie stac (patrz demografia – z pustego Salomon nie naleje)

  OFE – czuje ze zmiany pojda w tym kierunku ze niewiele beda roznic sie od obecnych funduszy inwestycyjnych. A skoro beda dzialaly podobnie to ja wole zarzadzac moja emerytura przez fundusze a nie OFE – jeszcze pare miesiecy i sie dowiemy jaki los czeka OFE.

  Na obecna chwile nic nie wymyslimy dopoki rzad nie wylozy wszystkich kart na stol – podsumowujac – nie wiem … czekam.

 11. przemek pisze:

  A ja powiem „Nie”.
  Dlatego ze podejrzewam iz jak zwykle w tym kraju jak bedzie malo ludzi w OFE to za pare parenascie lat znow sie zmienia odpowiednio przepisy i bedzie mozna z OFE wyciagnac cala kase w gotowce. Jeden warunek ze musi zostac odpowiednio duzo procentowo kolesi powiazanych z politykami w stosunku do wszystkich ludzi w OFE. Przeciez za kazdym razem w ten sposob sie dyma ludzi w tym kraju.

 12. troy pisze:

  Dam się przenieść do zakładu utylizacji składek, tzn. uprzednio zapytam „swoje” (i inne) PTE czy będzie prowizję pobierać od zysku czy nadal od składki niezależnie od wyniku, a jako ze znam odpowiedź (Wy też ją znacie), więc beż żalu ich pożegnam.
  Cholernie żałuję, że wybrałem profesję i branżę, z którą trudno ukryć się w lepszej strefie i żyć poza systemem.

 13. Wojtek S. pisze:

  Od 10 lat nie jestem już w polskim systemie emerytalnym, ale mimo wszystko zażądam pozostania w OFE. Żeby zachować jakieś pozory wyboru.

 14. Szamanski pisze:

  Ja zostanę w OFE. Co prawda wybór jest taki jaki miał Żyd podczas powstania w gettcie dać się zabić kulką lu zginąć w Auschwitz.
  Nie mam zamiaru dotować złodziejskiego państwa im szybciej się to rozleci tym lepiej. No i jak wykituję przed emeryturą to choć moja piękniejsza połowa coś z tego będzie miała bo kasa jest dziedziczona. Nawet jak będzie inflacja to akcje też będą rosły a w zus przytną i tyle bo kolejnemu tuskowi znów zabraknie do zapięcia budżetu.

 15. GoldBlog pisze:

  Z uwagi, na to, że jest już po marszu nie widzę sensu trzymania na blogu jego reklamy, stąd kasuję post. Szkoda mi trochę paru komentarzy na temat suwerenności, ale uprzedzałem:)

 16. grzes pisze:

  @Troy
  Widzę Cię w lustrze.
  Tylko mam lepszą profesję.

 17. Zgadzam się, że wybór OFE-ZUS, to pseudo-wybór.

  Jednak ze względów strategicznych, wybierając między bankierami a politykami, wybiorę tych drugich (OFE).

  Dlaczego?

  Jedyną realną szansą na reformę systemu emerytur jest jego bankructwo. A co szybciej doprowadzi do bankructwa ZUS-u? Pozostawienie pieniędzy w OFE.

 18. Hamal pisze:

  Zwracam uwagę na ważny problem którego jeszcze nikt nie poruszył. Otóż rzeczywiście bez specjalnego znaczenia jest jakiego wyboru dokonamy też pisze o tym od oświadczenia TK/2008 na róznych forach że los OFE jest przesądzony. Ale nie znamy jeszcze kształtu ustawy, ale istnieje możliwość – ktory była podawana w jednej z wersji Rostowskiego – że ci którzy zostana w OFE będa mieli podwyższone składki. Otóż wybór jest bez znaczenia dopóki oba przypadki nie maja wpływu na nasze bieżące dochody – jednak jesli składka do OFE wzrośnie – natychmiast nalezy wybrać ZUS. Jest jeszcze jeden problem – otóż demokratyczny rząd złodziei może wszystko – więc może też się zdarzyć że składka pozostanie niezmieniona , część ludzi zostanie w OFE – a następnie szybko przeprowadzi się wzrost składki oczywiscie dla mniejszości czyli OFE-owców i będziemy w plecy zanim się zorientujemy. I to jest juz problem !

 19. Grisha pisze:

  Ja dałem się wylosować. Teraz od czasu do czasu przychodzą jakieś listy od mojego funduszu i nawet nie otwieram tylko or razu do kosza. Po co marnować czas na bzdury. Ok kilku lat było wiadomo, że tak się skończy (dziwne, że GB nie zalinkował swojej trafnej przepowiedni o tym jak się to potoczy, bo z tego co pamiętam to dokładnie o tym pisał) i nie ma co się podniecać. Każde pieniądze oddane państwu uznaję za stracone i robię co mogę, aby moi znajomi myśleli podobnie.

 20. Ania pisze:

  Z przekory powiem „nie” choć wiem, że w sensie finansowym to bez znaczenia :/ Obawiam się tylko, że jeśli ludzie bez żadnego sprzeciwu dadzą sobie wcisnąć kit i zabrać środki z OFE, to następnym razem państwo śmielej będzie mogło sięgnąć po inne oszczędności np. pieniądze zgromadzone na prywatnych kontach bankowych.
  W dodatku mam wrażenie, że propozycja rządowa (de facto zakończenie działalności) może być paradoksalnie bardzo korzystna dla PTE. Bankierzy wyszli na swoje i prawdopodobnie wcale nie są zainteresowani wzięciem odpowiedzialności za swoją działalność i wypłatami świadczeń w PL lecz myślą o przeniesieniu interesu do innych krajów.

 21. c1480121 pisze:

  A co pozytywnego stanie się po bankructwie ZUSu? Bo przecież nie przestaną nam zabierać części pensji.

 22. @c1480121 – dlaczego bankructwo ZUS byłoby dobre? Bo „Ludzie postępują rozsądnie dopiero wówczas jak wszystkie inne możliwości zawiodą” – Murphy

  http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1275

 23. madbrain pisze:

  prof Rybiński to taki ekonomiczny Palikot. Plecie bzdury bo mu sie to oplaca. Jak to mowia po owocach ich poznacie – patrz na fundusz profesora Uerogedon wiecej na temat tego ‚ekonomisty’ mowic nie trzeba.
  Najwazniejsze o czym GB wspomnial to fakt ze w OFE nie maja pieniedzy ‚prywatnych’ – maja podatki zwane skladkami zabrane pracownikom i oddane w rece banksterow z OFE ktorzy sobie przez lata kroili suta prowizje 7% za kupowanie zgodnie z ustawa obligacji panstwa polskiego i odrobiny akcji na ktorych owe fundusze w wiekszosci tracily kupe kasy. Jakby w Polsce bylo jakiekolwiek prawo to cala kadra zarzadajaca wszytkimi funduszami OFE ktore kupily chocby jedna akcje PetrolInvestu powinni dostac dozywacie w obozach pracy (jak pan Chodorkowski).. razem z calym skladem NSA ktory wydal salomonowy wyrok ze skladki w OFE nie sa ‚prywatne’

 24. Janusz pisze:

  madbrain

  Pan Rybiński to nie palikot (nie bede poprawial na dużą literę bo nie warto)
  Wg mnie to jest naprawdę niegłupi gość choć z tym Eurogedonem to przegiął-bo pewnie miał jakiś cel.Kto postoi z boku, poobserwuje to dojdzie do wniosku ,że to usiaki padną pierwsze-nie ma innej opcji-to jest kraj zjednoczony i nie bardzo może sobie poprzerzucać i porolować długów w nieskończoność.(Patrz byłe CCCP))W europie jest inaczej jak chcemy żeby ten tworek jakim jest UE poistniał ( a chcemy to widać słychać i czuc) i żeby lipy nie było północ musi bulić za południe.Usiaki druken od zawsze europen druken od teraz-kto zaczął pierwszy ten frajer.A ,że w Konstytucji Europejskiej nie ma takiego zapisu to co tam w amerykańskiej też nie było a sobie drukowali.

  Co do petrolinwestu to masz racje kara dożywocia za zakup choć jednej akcji, bo z 500zł zjechac na 17groszy to jest sztuką samą w sobie heheh

 25. Vallhalen pisze:

  Witam ! Wchodzę a tu „nagle” trzy wpisy do przeczytania, bardzo się ciesze i dziękuję.
  W jednym z wpisów znalazłem coś takiego:
  Ps: Nie, nie wróciłem do aktywnego blogowania.

  Szanowny autorze skąd ta przerwa? Można wnioskować na podstawie nowych wpisów, że wszystko wróci do normy ?:)

  GB: Witam, do aktywnego pisania nie wróciłem i te 3 nowe wpisy to tak jakby zewnętrzna inspiracja. Nie będę regularnie pisał, ale być może coś się pojawi na od czasu do czasu, a nie kompletna cisza jak wcześniej.

 26. JJ pisze:

  Uważam, że nie można tego lekceważyć i się sprzeciwić. Wybrać OFE, a dlaczego?Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, przeczytałem kilka artykułów i nie pokoi mnie ta masowa manipulacja, przygotowanie do psychozy-wybierz ! wybierz ! Ludzie starsi z automatu wybiorą ZUS, jako historyczne doświadczenie i przyzwyczajenia. Średnia wiekowa 50/50, młodzież ZUS 90/OFE 10 – ze względu, że ich to nie bardzo obchodzi, a jak się nie zdecydują, to ZUS sam sobie przygarnie. Więc patrzę na to inaczej. Te dwa systemy powinny się wzajemnie uzupełniać, zasady powinny być stałe. System się rypie, trzeba łatać dziury. Ale jak się łata na zasadzie przyklejania plastra, a nie konkretnie na zaszyciu dziury igłą z nitką, to takie złączenie na plaster przepuszcza. No i mamy efekt jaki mamy – brak ! brak! oooo!! znowu !!! kurde, nie jest dobrze, do końca kadencji jeszcze trochę pozostało, szkoda- hmmmmm nie wiem czy wejdę w przyszłych wyborach??W sejmie, ktoś tam jednak musi widzieć stan konta alarmujący, że się kasa kończy. A dlaczego się kończy i gdzie? No ja nie wiem, mi tu pokazuje na koncie, że za niedługo zero będę miał. No dobrze, ale w sumie dlaczego? Bo w poprzedniej kadencji mięliśmy taki problem, no i my wówczas, też mówiliśmy że nie jest dobrze, ale zrobimy tak i tak. No i zrobiliśmy jak mówiliśmy, jesteśmy kolejny raz w sejmie, no ale problem powrócił.
  Wiec czy dożyjemy naszej emerytury, czy z jednego czy dwóch źródeł, zależy od nas. Jeżeli się poddamy, a poddawanie mamy w naszym społeczeństwie jakby wyssane z mlekiem matki od rozbiorów naszego kraju. Nie pozwólmy się kontrolować. Pozostawienie pieniędzy w OFE z tego względu uważam, za swego rodzaju hamulec bezpieczeństwa ingerencji Państwa w nasze zniewolenie. Dlaczego cały czas nam się wmawia jak mamy żyć? Dlaczego Amerykanie mają swoją wolność, no już nie taką czystą jak pierwotnie, ale jednak wolność w szerokim pojmowaniu w stosunku do naszych realiów? Co nie które oczywiście abstrakcyjne dla nas.

 27. JJ pisze:

  PS. Oczywiście powinny zmiany w proponowanej ustawie zaistnieć, bez zmiany przepisów dotyczących wysokości składki kierowanej do OFE.
  Byłaby to przynajmniej reforma, a nie próba kradzieży.

 28. grzes pisze:

  @JJ
  No nie, człowieku!
  W OFE nie ma kasy.
  Do OFE, ZUS przekazuje chyba 7% w postaci on-line naszych składek. Dokładnie Obligacje Skarbu Państwa. Za to ten gniot złodziejski pobiera prowizję. Przecież obligacje można kupić w PKO BP tak jak bułki w sklepie.
  Już na dzień dobry jest uratowane 3 %(ich prowizja). A giełdy są napompowane kasą bez pokrycia (to ta forsa która jest drukowana bez opamiętania przez prawie wszystkie centralne banki). Tylko patrzeć jak ta bomba wybuchnie.
  Nie bronie ZUS-u, bo to studnia bez dna. Ile tam nie wpłacimy, to tak jak wrzucone z mostu do Wisły. Plum i nie ma.
  Ale trzeba pamiętać o umowie pokoleniowej.
  W tej formie OFE powinno być zlikwidowane wczoraj, a zarządzający powinni siedzieć w pierdlu.

 29. Troy pisze:

  @JJ
  Tytułem komentarza zacytuję wpis z innego forum:
  „Aż zajrzałem do sprawozdania, które przysyła mi mój OFE. Prowizja w latach 2006-2010 wynosiła 7% a wcześniej – przez pierwsze 3 lata wpłat – 8%. Ale zakładam, że kolega korzysta z usług bardzo dobrego funduszu.

  Doczytałem się, że stopa zwrotu, za wzmiankowany okres, wynosi 32,85%. Przy wspomnianej prowizji realna stopa zwrotu wynosi więc 23,55% (przy założeniu, że wszystkie składki wpłynęły w dniu 1 stycznia 2006). Dodatkowo, według danych NBP, w latach 2006-2010 występowała inflacja o łącznej wartości 16,26%. Realna stopa zwrotu, pomniejszona o inflację, miała wartość 6,27%, czyli 1,22% w ujęciu rocznym. Trzeba przyznać, że nie jest ujemna (…). Należy też pamiętać, że nie brakuje funduszy, których stopa zwrotu za cały okres działalności wyniosła – (minus) 100% (przypadki na razie spoza Polski).”

 30. grzes pisze:

  I co jest zabawne?
  Te nasze składki przekazane do OFE (obligacje) będzie trzeba wykupić ”z naszych podatków”.
  Dwa razy dawać kasę złodziejom!
  VETO.

 31. ja pisze:

  Ciekawostka ze złota:

  „Gold lost $25 in two minutes on Friday morning, as the gold market experience a massive surge in volume that triggered a halt in the middle of the plunge” …
  „It appears to have been an order to sell 5,000 gold futures contracts at market” …
  „The order was so big, then, that gold was automatically halted in the middle of the order being filled. ”

  http://www.cnbc.com/id/101106134
  http://www.kitco.com/news/2013-10-11/KitcoNews20131011-Slide-In-Gold-Futures-Occurs-On-Heavy-Volume.html
  http://www.businessinsider.com/gold-halted-on-cme-for-stop-logic-event-2013-10
  http://www.businessinsider.com/art-cashing-on-unusual-gold-trading-activity-2013-10

  5.000 lotów? sporo 😀

 32. Hermilion pisze:

  No cóż .. tak naprawdę nie istnieje pytanie czy OFE czy ZUS bo niestety obie te instytucje w świetle polskiej demografii za 20 lat wypłacą tyle co na podpaski.

  Pytanie brzmi: Jak zabezpieczyć swoją starość w taki sposób aby państwo nie ukradło tych oszczędności. Ja widzę kilka opcji:

  – złotko / srebro
  – emerytura z innego kraju np. Norwegii
  – własne dzieci
  – opcja wyjazdu na starość do taniego (tańszego) kraju
  – nieruchomości – i to raczej nie w Polsce.

  w mojej opinii negatywnie oceniam inwestycje w:
  – ZUS/OFE
  – inne ubezpieczenia emerytalne tzw. III filar
  – nieruchomości w Polsce
  – kasa w banku
  – giełda

  Tak naprawdę to nie niepokoi mnie ZUS/OFE, bo ich los jest przesądzony tylko bardzo niedobra demografia oraz potencjalny kataster, które chyba powoli przesądzą o tym, że inwestycja w nieruchomości w długiej perspektywie może nie mieć sensu .. a jest to mimo wszystko spora część majątku – jeśli mieszkasz w Polsce to masz co najmniej własne mieszkanie / dom.

 33. Lexsander pisze:

  Mam małe pytanie, bo nie mogę doszukać się informacji. Gdy na Węgrzech ogłoszono „dobrowolność” w „ofe” pozostało 2% składkowiczów, 98% zostało wchłonięte przez ich Zakład Utylizacji Szmalu. Węgierskie „ofe” zostały po jakimś czasie całkowicie zlikwidowane, jaki to był czas i co stało się ze zgromadzonym tam kapitałem?

 34. zenek pisze:

  a dlaczego nikt nie mówi że środki z OFE pójda na umorzenie długu?
  waszego długu, który wy obsługujecie z waszych podatków
  im prędzej tym lepiej
  tylko debil trzyma nisko oprocentowaną lokatę, mając wyżej oprocentowany kredyt

 35. combo9 pisze:

  mysle ze wszyscy powinni to przeczytac:
  http://goldsilverworlds.com/money-currency/imf-discusses-a-super-tax-of-10-on-all-savings-in-eurozone/
  „IMF Discusses A Super Tax Of 10% On All Savings In Eurozone”

 36. grzes pisze:

  To było pewne, że pomysł Cypryjski będzie powielany.
  Tylko nie wiadomo kiedy i na jaką skalę.
  Mamy już odpowiedz na to pytanie.

 37. Silar pisze:

  @Zenek poruszył interesującą kwestię, natomiast przy takim postawieniu sprawy należy sobie zadać inne pytanie: czy mamy jakikolwiek wpływ na to, by rząd (zarówno obecny, jak i każdy przyszły) nie rolował długu?

  OFE wykazały się zasadniczą indolencją w pomnażaniu kapitału przyszłych emerytów, czyli zrobiły stokroć więcej niż dotychczas robił – i prawdopodobnie w przyszłości zrobi – ZUS. Ten się nawet nigdy nie starał pomnażać zysków swoich beneficjentów, więc dlaczego miałby zacząć? Pamiętajmy ponadto, że dopóki istnieją OFE, mamy przynajmniej wybór koncesjonowany. Nic to, że w praktyce to jak wybrać między dżumą a cholerą. Warto się raczej zastanowić, czy wyobrażamy sobie jakikolwiek rząd w najbliższych -nastu latach, który odważy się dać nam choćby taki wybór ponownie? Mamy jeszcze jakichś odważnych i poważnych ludzi, czy już tylko polityków?

  Pozdrawiam

 38. railwayman pisze:

  Moim zdaniem najlepszy biznes na OFE zrobily firmy zarzacajace nimi.Oplata w wysokosci 10-8% rocznie to jest zdzierstwo.Dla porownania np BalackRock w UK gdzie oszczedzam pobiera jakies 0.25% wplaconej kwoty ,ktore w moim przypadku oplaca pracodawca.
  Polacy zdromadzili w OFE jakies 270mld zl,ale powstal dlug z tego powodu jakies 200mld.
  http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,Boni-OFE-wygenerowaly-juz-206-mld-zl-dlugu,wid,13007810,wiadomosc.html
  http://finanse.wp.pl/kat,2752,title,Wyniki-finansowe-OFE-i-PTE-2012,wid,15635917,wiadomosc.html?ticaid=11190c
  Tak czy inaczej,mieszkancy Polski zaplaca za dlug OFE i nie bedzie ich stac wczasy pod palmami.W polskich rekach jest jakies 10% przemyslu,przytym ze wlasciciele placa (lub unikaja) podatki gdzies na Cyprze.Zaklady przemyslowe w Polsce zostaly sprzedane czesto za ich roczny dochod. Polecam szczegolnie 6min.
  http://www.youtube.com/watch?v=84MsRuC-1l8 Hermitage CEO Browder: Don’t Invest in Russia Today. Inna ciekawostka z Bulgarii- http://www.focus-fen.net/?id=n313779 Co stanie sie kiedy OFE zostana sprzedane niewiadomo komu np.Detriot Pesion Found jako konsolidacja kapitalowa.Dlatego uwazam ze ziemia,zloto,mieszkanie ,cokolwiek namacalnego-jest najlepsza inwestycja emerytalna.
  Na koniec polecam studiowanie historii Korei Poludniowej.W jakim okresie powtaly najwieksze fimy koreanskie?Jak do tego doszlo?

 39. Troy pisze:

  @Zenek@Silar
  Już widzę to „zmniejszenie” długu, tyle ile Vincent „oszczędzi” na części obligacyjnej OFE, poleci zaraz do City po zwiększenie zadłużenia u banksterów, zakład?

 40. zenek pisze:

  @Troy

  nie zmienia to faktu że umarzając obligacje rostowski umarza Twój dług, zamyka Twoją linie kredytową na którą musiałeś płacić odsetki ze swoich podatków i były to odsetki wyższe niż rosły procenty na Twoim koncie w OFE

  jeśli Ci sie nie podoba takie umorzenie to proponuje wziac 10tys pln kredytu z oprocentowaniem 10% i założyć sobie lokatę z tych 10tys pln z oprocentowaniem 5%

  nie zrobisz tego?
  a dlaczego nie skoro nie chcesz umorzenia obligacji z OFE
  przeciez mechanizm jest ten sam

 41. janusz pisze:

  @ railwayman
  Kolego albo poszłeś po bandzie albo nie doczytaleś,albo sie pomyliłeś,bo od 1000 funtów 0,25% to jest 2,5 funta i sie zastanawiam tylko czy miesięcznie czy rocznie-bo ja nawet jako polak pracujący w Polsce za 2,5 funta na godzinę tyłka z fotela bym nie ruszył a co innego jak taka wplata jest co miesiac albo lepiej ….co roku-coś tu namerdaleś ostro bo akurat mam fundusz w Black Rock tylko przez pośrednika i regularnie trzepią mnie 5% od miesięcznej wpłaty fakt ,że w moim wypadku jest to z ubezpieczeniem.

 42. c1480121 pisze:

  @zenek, To nie jest mój dług. Ja żadnego długu nie zaciągałem i nie wyrażałem zgody na zaciągnięcie.

 43. mahugo pisze:

  A może zostawić rodzinie? http://www.pb.pl/3400220,23067,znalezli-skarb-w-starym-sejfie
  ważne by powiedzieć gdzie sa klucze

 44. Troy pisze:

  @Zenek
  Skąd ta podnieta, zamiany jednego długu na inny? W czym dług zewnętrzny jest lepszy do wewnętrznego? Mniejsze koszty obsługi? Banksterom nie będziemy musieli go spłacać? Bo jeśli Vincent kombinuje wyrolować banksterów zamiast kolejne pokolenia bugoodrzan, to popieram, choć jednak wątpię w taki scenariusz.

 45. grzes pisze:

  Jest różnica miedzy długiem zewnętrznym a wewnętrznym.
  W ten drugi utrzymywał cwaniaków zarządzających OFE (co było złe), a ten pierwszy będzie utrzymywał kolesi Vincenta (może nawet w na wyspach czy w stanach*).
  *Bractwo pod znaku gwiazdy jest praktycznie wszędzie.
  Jednym słowem to kolejny przekręt. Na tym właśnie dziś polega polityka.
  Jeden amerykański prezydent przyznał się, że ”są chwile kiedy dzieciom rozdaje cukierki, gdy tego nie robi to znaczy że je właśnie zabiera.”
  Nie nie ma co się dziwić! Czy ktoś widział grabie grabiące od siebie?
  Ku…stwem jest tylko to, że robi się to bezszczelnie i proponuje udział w zasranych wyborach.
  @c1480121
  Ja osobiście rozumiem twój sprzeciw! Ale czy ktoś pyta Cie o zdanie?
  No zastanów się chwilę? Oni mają nas w dupie. Robią co chcą.

 46. Mateusz pisze:

  Pytanie w tytule wpisu z cyklu – między młotem a kowadłem, i tak źle i tak nie dobrze, jestem za a nawet przeciw. Nikt się nie liczy z ludźmi, to jest tylko wstęp do bardziej radykalnego grabienia naszych pieniędzy i tak już mamy podatek od oszczędności i pracy.

 47. Troy pisze:

  Ale jeśli bugoodrzan bardziej obchodzi, kto wystąpi w tańcu z gwiazdami niż wysokość (niskość) kwoty wolnej od podatku (nawet nie wymagam, aby na tle porównawczym), to sami są sobie winni.

 48. railwayman pisze:

  @Janusz
  Potwierdzam ze place ,a właściwie płaci mój pracodawca za prowadzenie mojego rachunku emerytalnego 0,25% rocznie nie miesięcznie. Jakkolwiek przeniesienie moich zgromadzonych juz funduszy na fundusz akcji czy obligacji ,czy gotówki wewnątrz funduszu kosztuje mnie jakieś 0.30% za operacje.
  Sa tez inne fundusze -ale wszystkie z oplata poniżej 1% rocznie. http://www.money.co.uk/pensions.htm
  Mogę tez otrzymać jeden procent extra jeśli przeniosę się do innego funduszu. Cytat-
  The UKs best pension cash back offer.* Get 1% cash back on the value of the SIPPs you transfer (over £10k) until 31 Dec 2013. *Source: Fidelity, September 2013. Based on a comparison of the current cash back offers available in the UK market.

  Read more: http://www.money.co.uk/pensions.htm#ixzz2kCbfvZIh
  Czy tak jest w rzeczywistości -nie sprawdzałem.

  Potwierdzam tez ze posiadam tez ubezpieczenie na wypadek mojej śmierci(do 65 lat tj okresie opłacania składek) w wysokości dwuletnich dochodów. Nie jadę również po bandzie, ponieważ te wiadomości sa do zweryfikowania. Każdy obecnie w Polsce zna kogoś kto pracuje w UK. Może ktoś potwierdzi lub zaprzeczy ? Jeśli ktoś twierdzi ze jest inaczej-wtedy chciałbym poznać źródła informacji.
  Powyższe moje spostrzeżenia potwierdzają tezę ze Polacy sa dojeni z kasy. Porostu nie sa właścicielami przedsiębiorstw a jedynie najemnymi robotnikami, którym wmawia się ze –musicie pracować coraz dłużej i ciężej. Szkoda ze klasa średnia nie będzie beneficjentem wzrostu gospodarczego w Polsce. Niech każdy sprawdzi-o ile wzrosła wydajności w latach 2000-2010,a o jaki procent wzrosły zarobki. Polacy w Polsce zarabiają coraz mniej .Nigdy nie zrównają się placowo z Niemcami czy Francuzami. Ja jeszcze mam nadzieje pójść na emeryturę przed osiągnięciem 65 lat. A wy Panie i Panowie? http://www.wykop.pl/ramka/1624798/gwiazdowski-emerytur-w-ogole-nie-bedzie/

 49. railwayman pisze:

  @Janusz
  Polecam artykul-http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/pensions/10413446/Excessive-pension-fund-fees-capped-by-minister.html

 50. grzes pisze:

  @railwayman
  Większość z Nas w kraju zdaje sobie sprawę, że emerytur nie będzie.
  A jak już to takie, aby z głodu nie zdechnąć. Mamy prawie 200 lat różnych okupacji. Od zaborów do bratniej radzieckiej. Z zachodu, południa i wschodu. Ale najgorszy okupant to ten SWÓJ, co rozwala wszystko od środka. I co to za zasrana wolność i demokracja. Człowiek dla tej
  żydokomuny jest białym murzynem. Rzygać się chce. Gdybym był młodszy to też bym to dziadostwo olał i pojechał gdzie pieprz rośnie.

  Pozdrowienia i powodzenia na ziemi obiecanej.

 51. janusz pisze:

  railwayman
  He he kolego-jaką emeryturę ty chcesz dostać???Liczysz na emeryture z GB jako Polak hehehh powodzenia-20 lat bez zmian w GB i muslimy wyłapią was wsadzą w samolot i wyślą do Polski.Zobacz co sie dzieje w tej waszej cudownej GB…ostatnio tylko dwóch Polaków dostało przypadkiem kulkami.Licz na siebie a nie na jakąkolwiek emeryture zwłaszcza nie w swoim kraju.Ja jako Polak do Warszawy nie mam daleko ,wezme w kufer widła, siekiere po drodze u ruskiego sie kalacha kupi i sie powalczy o emeryture i albo wóz albo przewóz.Wystąp podobnie u siebie w GB jak Ci emerytury nie dadza bo wszystko pójdzie na wasz albo pakistański socjał…powodzenia optymisto.

 52. grochów pisze:

  Większosć pisze w komentarzach, że czy ZUS czy OFE to jeden h..
  Jest mała różnica, otwierając OFE, dawało się dyspozycję na wypadek smierci przed wejściem w wiek emerytalny – w takim wypadku, środki z OFE powinny być wypłacone wskazanym osobom.

 53. railwayman pisze:

  @grzes.
  UK nie jest moja ziemia obiecana.Ta ziemia jest Polska.Jestem w UK dlatego ze jest to lepszy kraj do zycia.Moim marzeniem bedac w Polsce bylo mozliwosc oplacania rachunkow i oraz wymarzony urlop.Niestety bylem nieudacznikiem w Polsce.Zawsze cos mi brakowalo.Ale jakos sobie radze od 15 lat w UK.Raczej nie wroce do Polski na stale,moze pojade do Portugalii czy Bulgarii.Tam jest ceplej i taniej.

 54. railwayman pisze:

  Witaj Janusz.
  Postaram sie wypunktować Ciebie niczym Adamek Gołotę. Gospodarz blogu pisał rzeczowo o funduszach emerytalnych w Polsce. Postanowiłem wziąć udział dyskusji. Pan Janusz zarzucił mi ze pojechałem po bandzie ,to znaczy ze przesadziłem czy napisałem nieprawdę.
  Pierwsze. Opłacam składki emerytalne w Black Rock (not Balack Rock-sorry za literówkę) które opłaca pracodawca w wysokości 0.25%.P.Janusz twierdzi ze za 25 funtów z tysiąca by tylka nie ruszył. Może emeryci z Polski czy Rumunii i Bułgarii właśnie płaca na moje, UK niemożliwe niskie opłaty w Black Rock.
  P Januszu- pisałem wcześniej ze Polacy nie sa właścicielami funduszy banków, przedsiębiorstw. Dlatego opłaca się przekupić elity w Polsce aby pozostali –jakieś 95% płacili haracz. Początkowo wmawia się Polakom ze fundusze emerytalne to słońce i wakacje pod palmami tej reklamy z lat 1999- która jeszcze pamiętam, ostała się jedynie wanna w M2.Bank Światowy czy IMF to nie sa dobrzy wujkowie z Ameryki. http://wpolityce.pl/artykuly/51200-ofe-to-najwiekszy-przekret-iii-rp-lepiej-zeby-nasze-pieniadze-pochodzily-nie-z-kasyna-ale-z-polskiego-banku Przekonala się o tym Rosja w 1998 roku czy Argentyna w 2000.
  Wracając do UK .Oczywiście martwię się ze rząd UK popiera separatystyczne ruchy w Pakistanie tj Talibow(podobnie jak nasz rodak Z .Brzeziński czy nasz pierwszy Talib RP-Radek Sikorski)przeciwko Afganistanowi. Ale biznes is bussines. Wysylanie broni za pieniądze podatnika-to jest business of Military Industrial Complex Podobna sytuacje mamy w Syrii.Ihttps://www.google.co.uk/?gws_rd=cr&ei=6DSGUo73JY330gX5tYCwBA#q=radek+sikorski+as+Talib%2Fpicture Szkoda ze Polacy jako najemnicy, gina za USA popierająca Talibow od 1978 roku. Dla mnie jest to tragedia. Ale patrząc na historie sponsorów Hitlera-http://www.geschichteinchronologie.ch/eu/3R/Hitlers-financiers-ENGL.html to dopelnia całości.
  P.Januszu. Mam pracownika z północnego Pakistanu. Opowiadał mi jak USA dorny bombardują szkoły czy wioski. Pozostała tym Pakistańczykom(tych z gór) jedynie nienawiść do krajów Zachodu. Mozę Pan P .Januszu jako przedstawiciel tej lepsze rasy –jak mam temu Imranowi stanowisko krajów zachodnich?
  Znam poziom zadłużenia UK ale to gielda tez metali jest w Londynie a nie w Karachi czy Warszawie. Janusz będzie cztery razy wy….ny niż się zorientuje .Od kwietnia 2013 nowy program pozwala zastosować High Frequency Trading na Warszawskiej Giełdzie
  Na koniec –kocham Polske. Tam zyja moi krewni –osoby które kocham. Serce moje boli ze moi rodacy sa obdzierani z kasy za pośrednictwem banków czy funduszy emerytalnych.

 55. grzes pisze:

  @janusz
  Nie jestem przeciw, ale jeden z Krakowa już próbował i ………..? SIEDZI.

 56. janusz pisze:

  railwayman

  Wszystko się zgadza ale wg mnie od 1000 funtów 0,25 % to jest 2,5 funta a nie 25 jak napisałeś .To znacząca róznica bo za 2,5 funta faktycznie tyłka bym nie ruszył ale za 25 tak i owszem.Tu tkwi caly szkopuł bo skoro napisałeś 25 funtów to znaczy ,ze biorą 2,5 % a nie 0,25 a to jest juz bardziej prawdopodobna teoria bo tylko połowe mniej jak u nas.Ty zatrudniasz pakistańców ja ukraińców i białorusinów-jakby nie było bardziej jestesmy ze sobą związani jak ty z Turkiem.

  grzes

  Nie porównuj jednego gościa z Krakowa co sie wybrał ciągnikiem do Warszawy do setek tysięcy wkurzonych babć i dziadków (mówimy tu oczywiście o sytuacji ,gdy emerytury przestaną być wypłacane) , w Anglii wg mnie to sie nie sprawdzi ,bo jest za duża rozbieżność kulturowa i religijna-najpierw zaczeli by sie lać miedzy sobą a póżniej wszystkich niedobitków policja by wyłapała i powsadzala do ciupy.GB ma ponad bilion długu także co jak co ale tego kraju nie można nazwac oazą spokoju + dodatkowy problem z kolorowym i może być tam kiedyś dobre piekiełko.

 57. grzes pisze:

  @janusz
  Raczej miałem na myśli profesora z Krakowa który szykował 4 tonową bombkę ”choinkową” w prezencie dla ”naszych posłów”.

 58. janusz pisze:

  railwayman

  „Mozę Pan P .Januszu jako przedstawiciel tej lepsze rasy –jak mam temu Imranowi stanowisko krajów zachodnich?”

  Tego akurat nie wyłapałem- zbastuj troche kolego bo za pomówienia też jest paragraf.Także wyluzuj dziecko i zastanow sie co piszesz,wlazłeś już na tego bloga (nie związanym z twoim krajem dobrobytu) to nie posądzaj kogoś o antysemityzm-wykaż sie lepiej swoimi pierdotami na forum w GB tam ci może poklaskają,albo…bardziej….wysmieją.

  Bez odbioru.

 59. zenek pisze:

  gadanie że zobowiązania ZUS to głupota

  ZUS działa na tej samej zasadzie jak ubezpieczalnie OC
  jak stukniesz samochód dostaniesz odszkodowanie z OC
  jak dożyjesz emerytury dostaniesz „odszkodowanie” z ZUS
  czy ubezpieczalnie OC mają ukryty dług – nie mają
  więc i na tej samej zasadzie dług nie ma ukrytego długu, tylko tak samo jak ubezpieczalnie OC wypłaca odszkodowania z bieżących składek

  c1480121
  oczywiście że dług jest Twój
  płacisz podatki które idą na obsługę tego długu, na spłatę odsetek od tego długu
  więc nie szkodzi że nie Ty zaciągałeś, zaciągneli ludzie którzy reprezentując kraj reprezentują Ciebie

 60. zenek pisze:

  errata :)

  gadanie że ZUS ma ukryte zobowiązania to głupota

  ZUS działa na tej samej zasadzie jak ubezpieczalnie OC
  jak stukniesz samochód dostaniesz odszkodowanie z OC
  jak dożyjesz emerytury dostaniesz „odszkodowanie” z ZUS
  czy ubezpieczalnie OC mają ukryty dług – nie mają
  więc i na tej samej zasadzie ZUS nie ma ukrytego długu, tylko tak samo jak ubezpieczalnie OC wypłaca odszkodowania z bieżących składek

  w dodatku nawet jak uznac jakieś przyszłe zobowiazania ZUS to czy od nich płacimy odsetki swoimi podatkami? nie płącimy
  a od obligacji w OFE płacimy odsetki płacąc podatki
  to ja wolę zobowiązania w ZUS bo to mnie nic nie kosztuje

  nagle jacy wszyscy chętnie do dalszego zadłużania, przeciez jakby OFE istniało w tej samej formie i byśmy dalej tam odkładali na emeryturę to zadłużenie musiałoby wciąż rosnać bo OFE musiały kupowac obligi

  więc sorry, ale ludzie co są za zmniejszaniem długu państwowego a równocześnie są za pozostawieniem obligacyjnej częsci OFE po staremu kompletnie nic z tego nie rozumieją bo jedno przeczy drugiemu

  c1480121
  oczywiście że dług jest Twój
  płacisz podatki które idą na obsługę tego długu, na spłatę odsetek od tego długu
  więc nie szkodzi że nie Ty zaciągałeś, zaciągneli ludzie którzy reprezentując kraj reprezentują Ciebie

 61. Hmmm... pisze:

  Kochani, to wszystko nie ma najmniejszego znaczenia. Tsunami bedzie takie i wojna, że zus i ofe zagosci na dobre w kabaretach (jeśli komuś będzie do śmiechu). Ważne ile macie ryżu i pszenicy…

  Co do metali. Złoto i srebro to są pieniądze. Dane nam przez Boga Ojca żeby się umiec obronić przed tymi którzy chcą nas kontrolować. Pamiętajcie jednak, że jedzenie i nasiona będą bardzo drogie i trudne do zdobycia. Dzisiaj mam worek pszenicy za pół uncji srebra. Tania pszenica. Teraz, jesienią nasiona tylko u producentów i też nie wszystkie. Witamy w świecie korporacji. Paczuszka nasion za gram srebra.

  „Miara pszenicy za denara, trzy miary jęczmienia za denara.” Ap 6, 5

  Zachowajmy spokój i zaufajmy Panu Jezusowi.
  Powtóre przyjście w chwale, na które już tak długo i z utęsknieniem czekamy będzie miało miejsce za życia tego pokolenia.

  „…Który mówisz przez Proroków”

  Czytajcie co mówi Pan:

  http://www.paruzja.info/

  http://ostrzezenie.wordpress.com/oredzia-pdf/

  Po angielsku jest tu:

  http://www.thewarningsecondcoming.com/home/

  Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do walki ze złem przez modlitwę.

  Marana tha! Alleluja!

  P.S.
  Pamiętacie? O czym On mówił?
  „Drodzy młodzi przyjaciele…” :) :) :)

 62. observer pisze:

  Zenek,
  Mylisz się. Ubezpieczenie OC to coś innego niż emerytura w ZUS.
  Ubezpieczenie OC masz na piśmie. Wszelkie zmiany dotyczące ubezpieczenia muszą być potwierdzone podpisem przez obie strony.
  Emerytury (w ZUS) nie masz na piśmie. Wszelkie zmiany dotyczące emerytury nie muszą być przez Ciebie zaakceptowane. Nie masz prawa zaakceptować zmian i również nie masz prawa nie akceptować zmian. Mówiąc prościej – ekipa rządząca zbiera się po cichu w niedzielę(na przykład w roku 2025) i stwierdza ,że nie ma pieniędzy na emerytury. Ludzi informuja o tym w poniedziałek rano. Śmieszne???… dla mnie nie,…jest to niemal pewne.

 63. c1480121 pisze:

  @zenek, a Ty zapłaciłeś za ratowanie Grecji. Czyli ich dług był Twój.

 64. railwayman pisze:

  @Janusz
  Moja pomyłka. Napisałem 25 funtów –powinno być 2.5 funta. Potwierdzam napisałeś ze za 2.5 funta z tysiąca tyłka byś nie ruszył a właśnie tyle kosztuje mojego pracodawcę. Tyle właśnie kosztuje obsługa funduszy emerytalnego w UK.I innych artykułów o limicie na poziomie 0.75% które zamieściłem po prostu nie czytałeś, tj 7.5 funta z tysiąca. Napisałeś ze Black Rock w Polsce pobiera za obsługę 5%.Uwazam ze to jest zdzierstwo.Pozostale fundusze pobierające po 10%-8% to jest ultra zdzierstwo.
  Zapewne z braku argumentów wspomniałeś z pogarda o pakistańskim socjalu który mnie czeka etc. Zatem kim Ty się uważasz? Kim jesteś? Należysz do jakieś lepszej rasy? Pakistańczycy sa takimi samymi emigrantami jak ja. Jakkolwiek osobiście nie wierze ze otrzymam emeryturę- może szybciej wycieczkę do Holandii w celu eutanazji.
  Pisałeś ze kupisz kalacha i pójdziesz po swoja emeryturę. Zapytam z ciekawości –do kogo się udasz? Przecież ZUS jest utylizacja składek. Powinien zostać zlikwidowany. Zlikwidujesz ZUS następnie pójdziesz na Izrael? To obecnie nasi najwięksi przyjaciele. Kupujemy tam drony i rakiety.http://www.youtube.com/watch?v=QjWjQWyKJoY
  Nie przeczytałeś zapewne ze Swojej ignorancji ze wcześniej napisałem ze moja emerytura będzie inwestycja w ziemie, złoto i mieszkanie. To będzie moja emerytura. Szybciej emeryci z kalachami zostaną wzięci za terrorystów i masz marne szanse. Zrozum u Wielkiego Brata jest Patriot Act-zapewne polskie elity wkrótce przyjma podobny dla Twojego dobra. Takiego prawa Stalin nawet nie miał. http://www.youtube.com/watch?v=G43zl4fzDQg
  Na koniec powiem jeszcze raz ze prowizja od OFE w wysokości 8 % to jest oszustwo i zdzierstwo-dojenie ciezko pracujących Polaków. Poza tem owi Polacy –Boni lekko się pomylił nie 206mld zl tylko ok. 300 mld zl za OFE(tyle jest długu w wyniku powolonia OFE do zycia).To znam z innych źródeł. Czy ktoś potwierdzi? Zaprzeczy?

 65. zenek pisze:

  jakbyś OC zawierał na 30 lat do przodu było by tak samo jak z emerytrą
  na rok do przodu możesz utrzymać przepisy i wyliczenia i dla emerytur i dla OC
  ale z biegiem lat stawki w OC się zmieniają
  tak samo zmieniają się wyliczenia w ZUS
  MECHANIZM DZIAŁANIA JEST DOKŁADNIE TEN SAM

  chciałem wam tez donieśc że dzięki likwidacji obligacyjnej części OFE budżet państwa zaoszczędzi 9mld złotych rocznie
  a więc zapłącimy o 9mld złotych mniej podatków dla uzyskania tego samego efektu, lub też zadłużymy się o 9mld złotych mniej
  rocznie!

  tak bardzo wam się to nie podoba?
  wolelibyście płacić te odstetki dodatkowe co roku i co roku coraz większe (wraz z rosnacą ilością obligacji w OFE)

  a za 20 lat mimo tych wyrzczeń, płącenia dodatkowych podatków i tak moze się okazać że emerytury nie będzie bo polska zbankrutowała a jej obligacje (czyli podobno realne pieniadze w OFE) stały się bezwartościowe i nikt ich nie wykupi

  czyli – koszty macie pewne – w postaci podatków które pokrywają oprocentowanie obligacji
  a emerytrę tylko wtedy jeśli polska za jakiś czas nie zbankrutuje

  byłbym zapomniał – najpewniejsze to są prowizje dla zarządzajacych – co by nie było oni swoje miliardy wezmą
  jak można popierac tak niesprawiedliwy układ?

 66. c1480121 pisze:

  zenek, jeśli państwo nie chce mieć długu w postaci obligacji to niech ich nie emituje! Przecież OFE nie prosiły się żeby specjalnie dla nich obligacje emitować. Obligacje zostały wyemitowane jako forma zaciągnięcia pożyczki. Teraz zostaną umożone jako forma oszukania pożyczkodawców. A że np. ja inwestowałem w firmę która tej pożyczki udzielała (OFE), to jestem na tym stratny.

  Po likwidacji OFE efekt nie jest ten sam, bo kasa która była w OFE zostanie zwyczajnie wydana. I w zamian za tę kasę dostajesz obietnice. Jeśli myślisz że obietnica jest warta tyle samo to zrób mi mały przelew w zamian za obietnicę że Ci oddam.

  Co do prowizji, jeśli za wysokie to trzeba ograniczyć możliwość wyciągania w ten sposób kasy od emerytów. Przecież można to zrobić… Ale przecież łatwiej zabrać całą kasę i na chwilę załatać część dziury…

 67. grzes pisze:

  @c1480121
  Całkowicie błędne myślenie.
  Do OFE od 1999 roku nie wpłaciłeś ani grosza. Nie masz dowodu wpłaty wiec dyskusja w/w temacie jest zbędna.
  Twoje składki od OFE przekazuje ZUS dzieląc Twoją składkę odprowadzaną z każdej wypłaty. To kasa wirtualna, bo to obligacje.
  Teraz ZUS tylko zabiera co wcześniej dał. Odebrane obligacje idą do niszczarki i w ten prosty sposób zadłużenie Państwa (bo ZUS w tym wypadku to Państwo) się obniża o wartość zniszczonych czy umorzonych obligacji.

  Gdybyś co miesiąc odjął z swojego talerza i wpłacił do OFE te 100 PLN to mógłbyś twierdzić że to oszustwo.

  Natomiast ku….stwem jest że za obrót tymi obligacjami OFE pobiera prowizję i to wysoką. Obligacje skarbowe można kupić w PKO BP tak jak kupuje się np. bilet w kiosku. Bez złodziejskiej prowizji. AMEN.

 68. janusz pisze:

  railwayman

  Mam nadzieje ,że zdajesz sobie sprawę z tego co piszesz bo jest to przeszło 1000 krotna różnica w prowizji.Pisałeś u was 0,25% od wpłaty a u nas 5 czy 8%.Jak nie chcesz nadal robić z siebie słodkiego idioty to podaj jakiś link-chciałbym uwierzyć ,że śnie.A jak masz racje to zastanowię się nad nowym biznesem.

 69. c1480121 pisze:

  @ grzes, szczerze powiedziawszy jestem trochę zdziwiony tego rodzaju argumentacją. Dlaczego twierdzisz że nie wpłacam co miesiąc do OFE? Otóż wpłacam, poprzez pośrednika jakim jest ZUS. Nie wiem teraz dlaczego pośrednik miałby zawinąć kasę którą wpłacałem do OFE i ją wydać! Przecież ZUS nie ma żadnej kasy, wydaje wszystko na bieżąco. W mojej ocenie jeżeli kasa leży w niezależnej instytucji to jest większa szansa że w przyszłości do mnie trafi.

  Co to znaczy że obligacje są wirtualne? Dla mnie to aktywa, które mają zostać zabrane. Państwo po zamianie obligacji na obietnicę będzie mniej zadłużone tylko wtedy jeśli tej obietnicy nie zamierza wypełnić.

  Prowizje to inna sprawa. Że nie powinno to tak wyglądać to wiadomo, ale to można zmieniać.

  Całe to zamieszanie udowadnia tylko że jeśli samemu nie zadbamy o środki dla siebie to ich zwyczajnie nie będzie.

 70. janusz pisze:

  railwayman
  W Polsce telefony też są po złotowce hehe-polinkowaleś troche stron ktore nic nie wnoszą do rozmowy albo są reklamami funduszy.Zeskanuj tabelę oplat i prowizji z Black Rock wtedy pogadamy bo puki co to jest szarpanina.Nie mam Ci za złe ,że u nas biorą te 6-8 % zgoda bo sam mam u nich fundusz i z tym masz racje-ale ,że u was jest 0,25 to naprawdę chcialbym w to uwierzyc.

 71. grzes pisze:

  @c1480121
  Tak jak napisałeś, że wpłacasz przez pośrednika (ZUS) ?!?
  Wpływy do ZUS idą na wypłaty obecnych emerytów (umowa pokoleniowa). Masz w ZUS-ie tylko subkonto na którym jest 100, 500, 2, 900. PLN wydanej już kasy. Ta część która idzie do OFE to wydrukowane obligacje. Te zaś obligacje mogą być wykupione tylko z Twoich lub naszych podatków.
  Podsumujmy. Nigdzie nie ma kasy, to MATRIX. Można zarabiać kasę na rolowaniu długów, ale trzeba nazywać się po imieniu MAFIA, PZPR lub np. OFE.
  Z ostatnim słowem Twojego wpisu się zgadzam. Emerytur nie będzie, albo w takiej wysokości abyś mógł opłacić Swoje zobowiązania. (czynsz, podatki, energia itd.)

 72. c1480121 pisze:

  grzes, dochodzimy chyba do sedna nieporozumienia. Ja to widze tak że do ZUS szła rzeczywiście kasa na emerytury obecnych emerytów. Jednak w pewnym momencie powstało OFE, które miało to zmienić. Część miało iść do ZUS (na rozdanie obecnym emerytom), a część miała trafiać do OFE i nie być na bieżąco wydawana a inwestowana i w przyszłości wypłacona wpłacającemu (po potrąceniu złodziejskich prowizji itd). Widzisz to inaczej?

  Muszę się zgodzić co do obligacji, inwestowanie w nie to porażka. Odsetki które się w nich dostaje i tak się płaci w podatkach. Ale OFE inwestowały nie tylko w obligacje. No i też uważam że można zmienić sposób w jaki mają je inwestować zamiast zwyczajnie wydawać te pieniądze na bieżące potrzeby.

  Oczywiście najlepiej by było gdybym nie musiał oddawać pieniędzy tym złodziejom i wydać/zainwestować/stracić je w sposób, który najbardziej mi się spodoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *