Niemcy u granic, czyli Bessergold

german soldiers ww1źródło: http://i.imgur.com/CJXtA.jpg

Nie mam w zwyczaju pisać o dealerskich debiutach, zwłaszcza, że startujących na rynku jest cała masa i dość rzadko zasługują na uwagę. Jako jeden z wyjątków przypominam sobie ostrzeżenie dla Czytelników w parę dni po debiucie PrestigeProsperties z Lublina, cóż wówczas trafiłem, bo jakieś 2-3 miesiące po debiucie korespondencję w imieniu owego sprzedawcy prowadziła już kancelaria prawnicza. Tym razem bez ostrzeżenia, piszemy o ciekawostce, bo i w pewien sposób nowości na polskim rynku – innymi słowy debiucie dealera niemieckiego w Polsce. Chodzi o BESSERGOLD, czyli niemiecką spółkę, która otworzyła oddział we Wrocławiu. Swoją drogą zastanawiam się dlaczego to miasto tak upodobali sobie dealerzy, mamy tam już 79th Element Ltd., Mennicę Wrocławską, GOLDCO i teraz BESSERGOLD. Swoją drogą to dobrze, bo już zapowiadało się, że takim zagłębiem dealerów będzie Andrychów. Jednak zbieżność lokalizacyjna całkiem ciekawa, gdy weźmie się pod uwagę, że wiele dużych miast nie doczekało się jeszcze porządnego dealera metali, a co najwyżej ma jakiś oddzialik zamiejscowy lub numizmatyków przy okazji handlujących kruszcem.

Teraz małe uzasadnienie dlaczego debiut uznałem za ciekawy. Otóż, gdy blog dopiero raczkował w roku 2010 na rynku panowała dość powszechna opinia połączona z obawą, że nasi marni i raczkujący wówczas dealerzy zostaną lada moment zgnieceni przez konkurencję z Niemiec. Wydawało się to całkiem rozsądną tezą, wręcz pewniakiem. Niemcy to kraj w Europie z najlepiej rozwiniętym handlem metalami szlachetnymi, dealerów tam mnogość w tym całkiem sporo dużych, solidnych i dobrze zarządzanych firm, które mogły mieć ochotę na ekspansję. Wówczas w 2010 polski rynek był w powijakach zamiast >20 dealerów, w tym 4 dużych, mieliśmy kilku malutkich sprzedawców znajdujących swoje miejsce obok ówczesnego hegemona Inwestycji Alternatywnych „Profit” S.A. (traktuję ich łącznie z emonety.pl). Owych kilku to prowadzący w małej skali handel Denarius, e-sztabka.pl, jakiś sklep numizmatyczny i obecny właściciel 79th Element Ltd. handlujący wówczas przez Świstaka srebrem – chyba hobbystycznie (jeśli mnie pamięć nie myli obok srebra na Świstaku miał jeszcze jakieś high tech odkurzacze z Ameryki). Mieliśmy jeszcze na Świstaku obecnego właściciela PMI S.A. i chyba początki wchodzenia na rynek metali szlachetnych (z numizmatyki) w wykonaniu Hyath. Zatem skromniutko i to bardzo, konkurencja cenowa minimalna i śmiem twierdzić, że na koniec 2010 drugim największym w Polsce dealerem metali był jak sądzę obecny bankrut z grupą wierzycieli, czyli Hyath. Wejście kogokolwiek z Niemiec pozamiatałoby rynek w kilka miesięcy, dlaczego nikt tego przez tak długi czas nie zrobił nie mam pojęcia. Czas ten wykorzystało wielu polskich sprzedawców, którzy znacznie urośli w siłę, a najlepiej pod kątem startu od zera poradził sobie chyba dealer o nazwie Mennica Wrocławska (pod kątem obrotów jakich spółka się dorobiła za ubiegły rok).

Przy tej okazji w formie odnotowania ciekawostki wywiad z przedstawicielem niemieckiego dealera debiutującego w Polsce, czyli BESSERGOLD. Niestety na pierwsze pytanie nie dostałem ciekawej odpowiedzi, już bym wolał dostać wyjaśnienie, że każdy chciał wejść do Polski tylko się bali, że pokradną samochody. Sami poczytajcie.

GoldBlog Jakieś 2 lata temu było sporo komentarzy na temat tego, że na rynek polski wejdzie większy niemiecki dealer i całkowicie go zdominuje. Wówczas Mennica Polska nie sprzedawała metali w formie lokacyjnej innych niż jej produkty, nie było lub dopiero raczkowała Mennica Wrocławska, a jedynym znaczącym dealerem były IAP S.A. dlaczego tak się zdaniem Państwa nie stało? Dlaczego nikt nie wszedł na polski rynek przez tyle czasu, a teraz mamy jedynie Państwa debiut, dealer niemiecki, ale zdecydowanie drugoplanowy.
BesserGold Jeszcze w 2011 roku sprzedaż złota inwestycyjnego w Polsce kształtowała się na poziomie 3 ton rocznie. Biorąc dla porównania rynek niemiecki (prawie 160 ton w 2011 roku), Polska wydawała się pod tym względem rynkiem bardzo niedojrzałym. Wyraźnie widoczna tendencja do wzrostu w ostatnim okresie, zachęciła nas do utworzenia oddziału we Wrocławiu. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości podobną drogę obiorą kolejni dealerzy zza Odry, gdzie konkurencja jest dużo większa.
GoldBlog Organizacyjnie i formalnie z kim mamy do czynienia, jest to jakaś forma franczyzy czy działalność BESSERGOLD GmbH zarejestrowanej w Niemczech, coś jeszcze innego? Gdzie i jak jesteście Państwo zarejestrowani?
BesserGold Działamy jako oddział przedsiębiorcy zagranicznego – Bessergold GmbH z siedzibą w Dreźnie. Formalnie jesteśmy podmiotem krajowym, zarejestrowanym w KRS i spełniającym polskie wymogi prawne specyficzne dla naszej branży (m. in. licencja NBP). Jesteśmy już drugim zagranicznym oddziałem niemieckiej spółki – od 2011 roku działa oddział w Pradze.
GoldBlog Regulamin, przyznaję, że nie podoba mi się jedna kwestia czas dostawy to wg. regulaminu 8.9. – 9 dni roboczych od daty zaksięgowania wpłaty (dużo), oglądam produkt w sklepie i widzę 3-5 dni, czyli tak jak być powinno. Zatem w karcie produktu, krótki termin, a w regulaminie długi – jak zatem jest? W przypadku sporu kupujący  dostanie regulamin i wyjdzie, że może to trwać dłużej – mylę się?
BesserGold Regulaminowy czas dostawy (9 dni roboczych) przewiduje wystąpienie sytuacji jaka miała miejsce w połowie kwietnia tego roku. Gwałtowny spadek ceny SPOT spowodował wzmożenie popytu i wydłużenie czasu dostawy złotego kruszcu. Standardowa dostawa realizowana jest u nas w ciągu 5 dni roboczych od daty złożenia zamówienia (płatność gotówką przy odbiorze osobistym), wzgl. 3 dni od momentu otrzymania wpłaty.
GoldBlog Skąd ma miejsce wysyłka towaru – magazyn w Niemczech, czy też jakieś miejsce w Polsce. Oddział polski jest autonomiczny pod tym względem, czy jest bardziej punktem sprzedażowym firmy w Niemczech?
BesserGold Ze względu na to, że polski oddział dopiero rozpoczyna swoją działalność, wszystkie przesyłki nadawane są z Drezna bezpośrednio do klienta w Polsce. Docelowo oddział we Wrocławiu ma także dysponować szeroką gamą towaru dostępnego od ręki, a także stać się punktem nadawania przesyłek. Z pewnością obniży to stosunkowo wysoki na dzisiaj koszt dostawy dla małych zamówień.
( Warto tutaj zaznaczyć, że już dzisiaj istnieje możliwość zamówienia towaru on-line i płatności gotówką przy odbiorze osobistym bez dodatkowych kosztów.(…)
GoldBlog  Ogólne pytanie jeśli chodzi o dostępność towaru. Jak to z Państwa perspektywy wygląda – są problemy, opóźnienia jeśli tak to z jakim typem towaru nie ma problemu, a z jakim są?
BesserGold Jesteśmy w stanie dostarczyć każdy z oferowanych przez nas produktów w ciągu 5 dni roboczych od daty otrzymania wpłaty / zaliczki.  Wyjątek mogą stanowić monety o limitowanym nakładzie i starszym roczniku, trudno dostępne na rynku (np. Seria Lunar II). Pewnym ograniczeniem jest także minimalna wartość zamówienia, która wynosi u nas 1.500 PLN.
GoldBlog Sprzedajecie Państwo platynę i pallad, pierwsza jest dość niszowa, druga jeszcze bardziej. Jak zainteresowanie tymi metalami, stanowią duży procent całości obrotów, obstawiam, że mniej niż 5%, mylę się?
BesserGold Nie myli się Pan, platyna i pallad stanowią znikomy procent naszej sprzedaży – poniżej 5%.

Jak widać wykorzystałem okazję do zapytania o nie tak dawno gorący temat problemów z dostępnością fizycznego kruszcu, który był faktycznie poważnym problemem w USA i paru innych miejscach, ale Europę dotknął dość delikatnie i mieliśmy co najwyżej przejściowe opóźnienia logistyczne lub tylko pojedynczych dealerów z problemami. Przy okazji uważam, że Niemcy przespali sprawę, gdyby weszli wcześniej zanim rozwinęli się polscy dealerzy mieliby cały rynek dla siebie. Kilka ostatnich debiutów pozytywnie wpłynęło na jakość obsługi na rynku oraz konkurencję na nim, mam tu na myśli m.in. GOLDCO czy wcześniejszy GOLDON, stąd mam nadzieję, że z tym debiutem będzie podobnie, czego przede wszystkim klientom życzyć wypada. Na ten moment BESSERGOLD oferuje bardzo konkurencyjne ceny złota lokacyjnego, ścisła czołówka, dość często są najtańsi, stąd jeśli towar będzie wysyłany z Polski (taniej) może to tylko korzystnie wpłynąć na konkurencję z perspektywy klienta.

Przy okazji patrząc po zdjęciu i tytule to już nikt nie będzie chciał dać nam wywiadu;)

Disclaimer: To nie jest tekst sponsorowany itp.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dealerzy metali i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na „Niemcy u granic, czyli Bessergold

 1. iksio pisze:

  Nie do końca tak nie brakuje, bo niektórzy mają problem z dostawą, np. Mennica Wrocławska nie wszystko dostarcza na czas, z powodu braku dostępności i dużego popytu.

 2. Andrzej pisze:

  Też mi się wydaje, że sprawa lekko spóźniona, ale lepiej późno niż wcale. Cenowo wygląda ciekawie. Szkoda, że na 1. pytanie tak wymijająco odpowiedzieli – niby racja, mały rynek, ale jakie perspektywy wzrostu wtedy były. Zdjęcie idealnie pasuje, dopisałbym tylko rok 1945 bo wojna błyskawiczna to nie będzie.

 3. Johnny pisze:

  Hehe, mam taką maskę gazową jak na zdjęciu. Czy powinienem ją ubrać przed wejściem do sklepu aby zapewnić sobie anonimowość zakupu złota? 😉

  A na poważnie – też liczę, że dealer się rozwinie i przede wszystkim pokaże wysoką klasę w obsłudze klienta. Na ten moment zastanawia mnie jeszcze jeden punkt regulaminu: ceny w sklepie internetowym są wiążące dla sklepu tylko w godzinach 9-17. Trochę nieładne jak na sklep internetowy.

 4. Pawel pisze:

  raczej rok 1918, sadzac po kroju mundurów i helmów. A w odpowiedzi na pytanie, dlaczego Wroclaw, bo dla nich to ciagle Breslau, ich strefa wplywów.

 5. futhark pisze:

  @Pawel: a Gdańsk od lat nie ma mocnego dealera metalu. A niby też „ich strefa wpływów”.

 6. observer pisze:

  Panowie – byłem, widziałem, rozmawiałem „face to face”, zrobiłem transakcję. Wszystko w jak najlepszym porządku. Jak na razie nie mam nic do zarzucenia. Co do anonimowości to jest zachowana-jeżeli by nie liczyć tej kamery wiszącej na suficie.

 7. SlawekAUO pisze:

  Nareszcie! Wreszcie i w tej dziedzinie będziemy mogli kupować taki sam produkt od Niemców :). Trochę żartuję, bo najtańsza oferta w tej chwili jest z polskiego sklepu, ale nie zachowujmy się może jakby nam Lidla na ulicy otworzyli.

 8. qba pisze:

  Ceny mają fajne ale co z tego jak dochodzi koszt przesyłki 120zł. Automatycznie spada opłacalność zakupów u nich jeśli ktoś jest z poza Wrocławia. Swoją drogą to póki co znalazłem tylko 1 dealera w PL, który powyżej pewnej kwoty pokrywa przesyłkę z własnej kieszeni.

 9. Rafał pisze:

  Koszt wysyłki wynosi 120zl nawet dla zamówień powyżej 1500zł?

 10. vadeer pisze:

  mam pytanie odnosnie podatku PCC
  jak ma się ten podatek do zakupu na terenie kraju ale wysyłki zza granicy? czy to nie jest to samo co zakup za granicą z opcją wysyłki? wtedy chyba trzeba odprowadzić 2% PCC…

 11. tadzio pisze:

  U.S. Mint – popyt nie słabnie
  Ciekawe, byłem pewien, że nie potrwa to długo.

 12. Goldi pisze:

  Na zdjęciu działo przeciwlotnicze Maxim Flak (Fliegerabwehrkanone) M14 – druga dekada 20 wieku. Czuwaj

 13. Jaro pisze:

  Pojechałeś grubo z tym zdjęciem :) Czytają teraz Twój wpis i miny mają nietęgie. Sprawy wojenne są u nich tematem tabu. Pływałem z niemcami pod żaglami więc dało się wyczuć … Wypowiadając się na temat to jakoś ja nie widzę groźnej konkurencji dla rodzimych dilerów, chyba że będą jakieś akcje promocyjne.

  GB: oj tam przesadzasz, to czytają Polacy a nie rodowici Niemcy, a zdjęcie jest z pierwszej wojny. To tylko ilustracja do tytułu:) a nie ilustracja dealera, o nim jest życzliwie.

 14. Ben pisze:

  Polska zabrania wywozu i wwozu złota bez zgłoszenia tego faktu Panu Vincentowi. Artykuł ze strony podatki.biz

  „Wywóz złota i waluty za granicę. Rząd zaostrza przepisy

  Ministerstwo Finansów przygotowało nowy – wyraźnie poszerzony – wzór zgłoszenia przywozu do albo wywozu z Polski wartości dewizowych (złoto, platyna) lub pieniędzy, których równowartość przekracza 10 tys. euro.

  Zgodnie z Prawem dewizowym, w przypadku wywozu z (albo przywozu do) Polski waluty o łącznej wartości ponad 10 tys. euro należy zgłosić ten fakt odpowiednim organom (Służbie Celnej lub Straży Granicznej). Obowiązek dotyczy również złota dewizowego i platyny dewizowej (bez względu na ilość).

  W nowym wzorze znajdują się m.in. miejsca na wszystkie „niezbędne dane”, jak informacje dotyczące składającego deklarację, właściciela środków pieniężnych, przewidzianego odbiorcy, kwoty, rodzaju i pochodzenia środków, a nawet trasy przewozu i środka transportu.

  W przypadku osób prawnych dodano nową rubrykę wymagającą podania numeru VAT i danych nt. tej osoby. Jak przekonuje resort finansów, ma to pomóc w walce z praniem brudnych pieniędzy oraz finansowaniem działań terrorystycznych. W formularzu znajdą się ponadto zapisy dotyczące ewentualnych sankcji.

  Nowy formularz jest zgodny z unijnymi standardami.

  Wprowadzenie zmian przewiduje projekt rozporządzenia (z 4 czerwca 2013 r.) Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokonywania potwierdzenia przywozu do kraju oraz wywozu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych oraz wzoru zgłoszenia przywozu do kraju i wywozu za granice tych wartości lub środków.

  Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  Z nowym wzorem formularza można zapoznać się pod adresem:
  http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/160202

  O take wolność nie walczyłem.

 15. trevor pisze:

  A możeby GB coś powróżył (co do trendów au)? Fusów ci teraz dostatek (podobnie jak dealerów)
  Pozdrawiam (i czekam)

  GB: ostatnio jak coś wróżyłem to się nie podobało wielu Czytelnikom, że to robię, ba nawet jak trafiłem w perspektywie najbliższego togodnia i zaczął się wyraźniejszy ruch taki ruch jak prognozowałem, to dnia następnego jak było -0,4% już czytałem jak to się pomyliłem. Stąd nie zamierzam. Jeżeli coś takiego zrobię to przy okazji innego wpisu jako wtrącenie przy poście na jakiś temat – ot może mi się wyrwać.

 16. Korek pisze:

  @Ben
  to wreszcie mamy europę bez granic czy nie?

 17. keneida pisze:

  @Ben
  ta regulacja dokument jest tylko przy wjeździe wyjeździe ze strefy Schengen

 18. komisarz pisze:

  Czyli z ruskimi nie pohandlujemy bez wiedzy „polskich” specsłużb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *