Mądry jak Chavez

Ten facet podpisał na siebie wyrok już kilka razy i chyba już za długo nie pofika. Niemniej jednak znów zamieszał tak, że goldbugi wszelkiej maści na chwilę odwróciły wzrok od kolejnych rekordów złota i spojrzały na Wenezuelę. Żeby nie psuć klimatu końca wakacji zdjęcie z Wenezueli nie będzie przedstawiało Chavez’a, który swą urodą specjalnie pozytywnie nie nastraja.

miss venezuela
źródło: beautifultimes.info

Koniec, przerwy, wracamy do tematu. Wenezuela jest swoistym potentatem jeśli chodzi o rezerwy złota, takim samym jakim w stosunku do liczby ludności jest pod tym względem Libia. Bank Centralny Wenezueli oficjalnie posiada 365,8 ton złota przy populacji 30 mln (Polska 102,9 ton przy 38,5 mln obywateli), są to 15. pod względem wielkości rezerwy tego kruszcu. Zainteresowani tematem wiedzą, że polskie złoto, które znajduje się w Polsce można liczyć w setkach… kilogramów. Kilka razy spekulowaliśmy na temat, tego, że gdy przyjdzie co do czego i banki staną w kolejce po odbiór swojego kruszcu ostatni mają spore szanse na niewesołe miny. Wenezuela ostatnia w kolejce być nie zamierza. Jak podaje WSJ Aktualnie Wenezuela trzyma u siebie 154 tony i planuje trzymać w ten sposób całość swoich rezerw. Wenezuela zaczyna od 99 ton przechowywanych przez Bank of England. Chavez zamierza ściągać również złoto z depozytu CME… o czym piszą na ZeroHedge:) Ogólnie Chavez chyba widzi zbierające się nad nim ciemne chmury i poza ściąganiem złota przenosi również rezerwy w fiat, z instytucji międzynarodowych i banków europejskich do niewymienionych z nazwy banków w krajach BRIC.

Nie ma się co dziwić, Kaddafi jeszcze się jakoś trzyma i może prowadzić wojnę dzięki temu, że nie wszystko Zachód mógł mu zamrozić – miał złoto u siebie.

Zerohedge – świetne źródło aktualnych informacji dla zainteresowanych surowcami, ale zalecam weryfikować wszystko co tam czytacie w innych źródłach. Kilka razy zauważyłem mocne naginanie faktów dla podparcia tez, np. pisanie o wzroście premium dla srebrnych monet bulionowych na przykładzie proof coins. Mimo to polecam.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Finanse, Polityka, Złoto i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Mądry jak Chavez

 1. km pisze:

  ZeroHedge to podstawa, chyba najlepszy portal tematyczny. Faktycznie, od czasu do czasu zdarza im się ubarwiać trochę fakty, ale z tym ciągłym weryfikowaniem ich nie przesadzałbym.

  „…Żeby nie psuć klimatu końca wakacji zdjęcie z Wenezueli nie będzie przedstawiało Chavez’a, który swą urodą specjalnie pozytywnie nie nastraja…”
  To zdanie zdjęcie poniżej wprowadził mnie typowo weekendowy radosny nastrój

 2. prosys pisze:

  …no i mamy ciąg dalszy historii…
  http://www.zerohedge.com/news/venezuela-gets-first-shipment-physical-gold-today
  …a jednak, Chavezowi oddają Złoto, po kawałku, ale oddają..

 3. prosys pisze:

  …jeszcze jeden artykuł z foto, jednak się udaje, dopiął chłopak swego, mimo oporu część z 211 ton powraca, transportery opancerzone mają co ochraniać…ta przesyłka z Paryża…ciekaw jestem czy tfu-rcy „demokracji”
  oddadzą co nieswoje…
  http://www.washingtonpost.com/business/economy/chavez-says-first-shipment-of-gold-being-brought-back-to-venezuela-from-overseas/2011/11/25/gIQAwVV8vN_story.html?wprss=rss_economy

 4. prosys pisze:

  …i znów dorzucę linka, tym razem już zapowiadają drugą transport powracającego złota…Jak Chavez powiedział że zrobi tak robi, a nasi jak mówią że zrobią, to tylko mówią…http://www.plenglish.com/index.php?option=com_content&task=view&id=457210&Itemid=1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *